Malta'da Dil EğitimiBir deniz ülkesi olan Malta'da hem ingilizcenizi geliştirecek hemde Malta'nın eşsiz doğası ve eğlence hayatını yaşama şansını yakalayacaksınız.Malta da bulunan okullarımızın detaylı listesini Dil Okulları-Ülkeler-Malta yı seçerek ulaşabilirsiniz.Gelin Malta'yı yakından tanıyalım.

 

Malta

Güney Avrupa’nın adalar ülkesi Malta, Sicilya'nın 93 km güneyinde, üç büyük, iki küçük adadan oluşuyor. Akdeniz'in kesişme noktasında bulunan Malta, halk arasıda “the Magnificent" (Görkemli) olarak anılıyor. Doğu-batı yönündeki geçiş noktasını koruyan özel konumu, korunaklı doğal limanları ve yıl boyunca ılıman iklimi ile tarih öncesi çağlardan beri çeşitli kültürlere ait yerleşimlere sahne olmuş. Yüzölçümünden beklenmeyen tarihi zenginliğe sahip bu ülke bugün, yedi bin yıllık tarihi dokusu, güneşi ve deniziyle turistik bir görünüm sergiliyor.

Bağımsızlığına ancak 1964 yılında kavuşmuş olması konumunun taşıdığı önemi gösteriyor. Günümüzde de kullanılan trafik, hukuk ve eğitim sistemleri, adaların son hakimi olan İngilizlerden kalma. Bugün de İngiltere ile Malta arasında ekonomik ve sosyal işbirliği sürüyor ve Malta diğer birçok eski İngiliz sömürgesi gibi Birleşik Krallık üyesi olarak kabul ediliyor.

Şehrin ana girişi “City Gate”ten geçtikten sonra sırası ile Azize Catherine Şapeli, Zafer Kilisesi, Kastilya Hanı (Günümüzde Başbakanlık binası) ve Borsa Binası'nı görerek Üst Barakka Bahçeleri’ne geçebilirsiniz. Buradan Osmanlı kuşatması’nın geçtiği Büyük Liman, Vittoriosa, Senglea, Marsa ve Kalkara şehirleri ve Malta’ nın gemi yapımında kullanılan büyük tersanelerinin görülebildiği eşsiz bir manzara izlememiz mümkün.

Baraka Bahçeleri’nden sonraki muhteşem Barok kilise St. John Manastır ve Katedrali. Bu muhteşem kilisede ünlü İtalyan ressam Caravaggio’ nun “St. John’un İnfaz Edilmesi” ve “St. Jerome” adlı eserleri özel bir bölümde görülebilir. 
Valletta’nın ana caddesi Republic Street’te; Malta Milli Kütüphanesi, Arkeoloji Müzesi, Kraliçe Victoria Heykeli kesinlikle görülmeli. 

Şövalyelerin yaptırdığı saraylar, surlar, kaleler ve dini yapılar bugün Malta’nın en çok ziyaret edilen anıtları. Şövalyeler Sarayı’nda dünyanın en zengin zırh koleksiyonunu, katedralde Caravaggio’nun şaheser tablolarının yanında Malta Taşı ile yapılmış süslemeleri, kabartmaları ve tavan fresklerini görebilirsiniz. 

Tarihi Valletta’yı ziyaret geçmişe atılmış bir adım gibi. Şehir 1566-1572 yılları arasında Büyük Osmanlı Kuşatması’ndan hemen sonra inşa edilmiş. Büyük Kuşatma sırasında ülkeyi savunan Grand Master (Büyük Üstat) Jean Parisot De La Vallette’in adı verilmiş. Şehrin sokak ve caddeleri birbirini paralel ve dik kesen “ızgara” tipinde yapıldığından Valletta'da her an rüzgâr esmer, en sıcak havada bile esinti ve ferahlık hissedilir.

Gozo, Malta’nın ikinci büyük adası. Yüzölçümü yaklaşık 65 kilometrekare, nüfusu ise 30 bin kişi kadar. Bugibba, Mellieha, St.Paul güzergahı üzerinden, adanın en kuzey noktasında bulunan Cirkewwa Limanı’ndan feribotla Gozo’ya geçilebilir. Feribot yolculuğu yaklaşık 30 dakika sürüyor. Yolda ülkenin küçük adaları olan Comino ve Cominotto görülebilir.

Victoria’dan geçerek varılan ilk ziyaret noktası olan Ta’Pinu kilisesi, 1860’lı yıllarda bu çevredeki tarlalarda çalışan bir işçi kızın Hz. Meryem’i rüyasında görmesi sonrasında bölgenin kutsal olduğuna inanılarak yapılmış.

İkinci ziyaret noktası olan Dweira’da Azure Window (Mavi Pencere) adında bir kaya oluşumu, İç Deniz ve Mantar Kayası görülebilir. Bu bölge Truva, Gladyatör, Monte Cristo Kontu, Odysseus gibi çok ünlü filmlerin çekildiği bir bölge ve Malta’ nın en önemli dalış noktalarından biri.

St. Julians gece hayatıyla adını duyurmuş bir bölge, sabahlara kadar açık kulüplerin müşterilerinin çoğu dünyanın dört bir yanından gelen öğrenciler.

Her kasabanın yaz aylarında gerçekleştirdiği kendine özgü bir festivali oluyor. Birbirleriyle yarışan kasabalarda, Maltalıların eğlence konusunda ne kadar cömert ve iddialı olduğunu görebilirsiniz.

Malta yemeklerinde balık, domates, patates ve zeytin çok kullanılır. Her türlü deniz ürünü bulmak mümkün. Ülkenin en iyi balık restoranları Marsaxlokk balıkçı köyünde bulunuyor.

Kış aylarında çıkan Doğu Akdeniz lüferi (Lampuka) ülkenin milli balığıdır. Ayrıca tavşan eti ve sebzeler ile fırında pişirilen yemekler de ülkeye özgü.

Gozo’da katkı maddesi ve sentetik malzeme katılmadan Malta’nın sıcak ve güneşli ikliminde yetişen domateslerden elde edilen ketçaplar dünya gurmelerinin çok iyi bildiği bir ürün. Bu ürünün geniş çaplı tanınmamasının sebebi ise tabii ki toplam üretim miktarının kısıtlı olmasıdır.

Yine Gozo’da evlerde keçi sütünden karabiberli ve sade olarak üretilen peynirler üretiliyor. Her türlü hamur işi, bal halkası denilen ayçöreği benzeri çörek ve makarna çeşitleri de ülkede yaygın olarak bulunbiliyor.

Dweira’dan sonra yol üzerinde küçük bir alışveriş merkezinde Malta dantelleri, cam işleri satın alabilir ve Gozo’ya özgü çeşitli yiyecekler tadabilirsiniz. Malta’dan alınabilecekler listesinde; şarap, likör, dantel, cam biblolar, şövalye bibloları, Gozo peyniri, güneşte kurutulmuş domates, kapari çiçeği, Gozo ketçabı, kinnie, el örgüsü yün kazak bulunuyor.

 

İlgili Bağlantılar:


Neden Dil Eğitimi?


Konaklama


Kurs Seçenekleri


Work and Travel Nedir?


Neden Big Apple?


Big Apple Company

 

Dil Okulunda Gidilebilecek Ülkeler

 

Yaz Kampları


Bize Ulaşın
<