Üniversite EğitimiNeden Avusturya

 

 1.      % 100 kabül başarısı !

Uzun yılların verdiği deneyim ile öğrencilerimize Avusturya üniversitelerine % 100 yerleştirme garantisi veriyor ve bunu sözleşmemize de yazıyoruz. Yerleştiremezsek hiç bir ücret almıyoruz.


 2.      % 100 vize garantisi !

Üniversite kabulünü aldığımız ve rehberliğimizde vize başvurusu yapan öğrencilerimize - Türkiye'de ilk ve tek olarak - vize garantisi veriyoruz. Vizenizi alamazsanız tüm ücretinizi iade ediyor ve bunu sözleşmemize de yazıyoruz!

 

 3.      Önce hizmet, sonra ücret !

Alacağınız hizmetleri en baştan ve en ince ayrıntısına kadar biliyorsunuz ve hizmet gerçekleştikten sonra - taksitle - ödeme yapıyorsunuz. Yani önce hizmet/işlem yapılıyor sonra ödeme gerçekleştiriliyor!


 4.      A-Z'ye hizmet paketi !

Sizin için hazırladığımız ve yararlanacağınız hizmet paketi hem Türkiye'de hem de özellikle Avusturya'da ihtiyaç duyabileceğiniz tüm işlemler düşünülerek hazırlanmış ve A'dan Z'ye tüm konuları içermektedir!


 5.      Yerinde hizmet !

'Hizmet yerinde verilir'. Bu felsefe ile yola çıktık ve hala en doğrusunun bu olduğunu düşünüyoruz. Bizde, öğrencinin gideceği ve öğrenim hayatını geçireceği ülke olan Avusturya'da yaşıyoruz ve merkez ofisimiz burada!


 6.      Kaliteli danışmanlar !

Kurumumuz bünyesinde çalışan istisnasız herkes Avusturya'da üniversite eğitimi görmüş ve burada yaşayan, uzun yıllardır eğitim servisi veren yetkin ve donanımlı insanlardan oluşmaktadır!


 7.      2012 kayıtları başladı !

Avusturya'nın kaliteli ve prestijli üniversitelerinde eğitimine başlamak veya eğitimini devam ettirmek isteyen öğrenciler için 2012/13 güz dönemi kayıtları devam ediyor. Kayıt olmak için geç kalmayın!


 8.      Neden erken kayıt ?

En basit işlerde bile yapılması gerekenlere gecikmeden ve zamanında başlamanın yararları biliniyorken bünyesinde birçok resmi/bürokratik girişimi barındıran Avusturya işlemlerine de erken başlamanın gerekliği ortadadır!

 

 

Lisans Eğitimi

 

Avusturya eğitim sisteminde, eğitimin genel özelliklerinde de belirtildiği gibi lisans bölümleri  (hukuk, tıp ve öğretmenlik gibi bazı istisnai bölümler dışında) 3 yıl, yüksek lisans bölümleride 2 yıl sürmektedir.


Öğrencilerin Avusturya´da 3 yıllık lisans eğitimlerini tamamladıklarında herhangi bir sınava veya mülakata tabii olmadan doğrudan yüksek lisans programına ve yüksek lisans eğitimlerini tamamladıklarında da yine herhangi bir sınava girmeden doktora programına geçme hakları vardır.


Türkiye´de halihazırda lisans eğitimi alan öğrenciler Avusturya´da aynı veya benzer bir bölüme geçiş yapabilirler.


Avusturya Üniversitelerinde 3 yıl lisans okunur ve tez ile bölüm bitirilir. Sözkonusu bitirme tezi orta çaplı, çok fazla zorluğu olmayan bir yazılı çalışma olarak düşünülebilir. Ardından 2 yıl yüksek lisans yapma imkanı vardır. Türkiye’de ileri sınıflarda okuyup da Viyana üniversitelerine kayıt yaptırdığımız öğrencilerimiz, vermiş oldukları ortak derslerini, belirli bir formatta, kabul ettirip fark dersleri vererek bölümden mezun olurlar.


Avusturya´da lisans eğitimine başlamak isteyen öğrenci, okumak istediği bölümü Türkiye`de kazanmış olmalıdır. Öğrenci Türkiye`de hangi bölüme yerleştirildiyse Avusturya´da da o bölümde veya yakın diğer bölümlerde okuma hakkına sahiptir.


Öğrencimizin Almancası yoksa ilkin bir hazırlık sınıfı okur ve ardından, kurs içi Almanca bitirme sınavı hariç, üniversite kabulü için ayrıca bir sınava/mülakata vb. girmez. Öğrencimiz zaten doğrudan üniversitenin öğrencisi olarak Viyana’ya gitmiştir, sadece bir yabancı dil hazırlık sınıfı okur; bunun dışında tekrardan bir akseptans sınavı veya prosedürü yaşamaz.


2 yıllık yüksek okul programlarının Avusturya´da karşılığı yoktur. Kişi, Türkiye´de mutlaka 4 yıllık bir programa yerleştirilmiş olmalıdır. Bunun dışında aynı biçimde açık öğretim programları da Avusturya üniversitelerince kabul edilmemektedir.


Üniversite sınavına yeni girmiş öğrenciler için ÖSYM tarafından Türkiye´deki herhangi bir üniversitenin 4 yıllık bölümüne yerleştirilmiş olmak yeterlidir; ayrıca kişinin Türkiye´de yerleştirildiği üniversiteye kayıt olmasına gerek yoktur.


Yüksek Lisans EğitimiAvusturya´da yüksek lisans eğitimi 2 yıl sürmektedir. Eğitim dili sayılı istisna dışında Almanca’dır.  Ancak bazı yüksek lisans programlarının eğitim dili İngilizce (iktisat, bazı ekonomi bölümleri, Viyana Ziraat Üniversitesindeki birkaç ortak master programı) olabilmektedir. İngilizce olan programların genel kabul şartlarından farklı olarak bazı ek koşullara sahip olabileceğini bu noktada belirtelim.


Almanca bilmeyen öğrenciler lisans eğitimlerinde olduğu gibi üniversitenin  hazırlık kurslarında Almanca öğrenebilirler.


Lisans eğitimini Avusturya´da tamamlamış olan bir öğrenci herhangi bir sınava veya mülakata tabii olmadan yüksek lisans eğitimine, aynı veya ilintili bir bölümde, Avusturya´da devam edebilir. Okul harcı lisans, yüksek lisans ve doktora programlarında aynıdır, bölümden bölüme göre farklılık göstermez ve yıllık 726,-Euro’dur.


Türkiye´de herhangi bir bölümden mezun olan öğrenci yine aynı bölümde Avusturya´da yüksek lisans yapabilir, giriş şartı olarak bazı bölümler ALES belgesini yeterli bulurken diğerleri ise Türkiye’de master programına kayıt yaptırmanızı vb.ek şartlar isteyebilirler. Detaylı kabul şartları konusunda danışmanlarımız sizi ayrıntılı olarak yönlendirir.


Avusturya´da yüksek lisans programları lisans bölümlerinin uzmanlık eğitimleri olarak görüldüğünden dolayı, öğrenci Türkiye´de hangi bölümden mezun olduysa Avusturya´da da aynı bölümde yüksek lisans yapabilir.

Avusturya´da yüksek lisans eğitimlerini tamamlayan (ki master programları asgari 120 ECTS ile tamamlanmaktadır) öğrenciler doğrudan 3 yıllık doktora programlarına başlayabilirler.


Türkiye´de yüksek lisans eğitimlerine devam eden öğrenciler Avusturya´daki ilgili yüksek lisans bölümüne geçiş yapabilirler. Türkiye´de (eğer varsa) vermiş oldukları dersleri Avusturya´da kabul ettirirler ve eğitimlerine bu şekilde devam ederler. Mezun olduklarında yine Magister titrine sahip olurlar ve doktora eğitimlerine başlayabilirler.


 

Doktora ProgramlarıDoktora, bir fakülte veya yüksekokulu bitirdikten sonra o bilim dalında sınav ve bilimsel bir eserle erişilen bir derece veya basamaktır. Avrupa ülkelerinin neredeyse tümünde erişilebilecek en yüksek dereceli akademik derecedir.

 
(Avusturya’da doçentlik, özellikle yüksek öğrenimde ders verme yetkisini belirten bir titr, profesörlük ise teknik anlamda resmi bir ünvan olmakla birlikte doğrudan akademik dereceye işaret etmemektedir)

 
Temelde, doktora derecesini almak, doktorayı veren akademisyenler tarafından eşit kabul edilmek demektir. Doktora belirli standartlara göre yazılmış, basıma hazırlanmış akademik bir araştırma sonucunda, bu araştırmanın dünya bilimine ufak da olsa bir katkısı olduğuna inanılırsa verilir. Bu aşamaya genelde tez komitesi nezaretinde, tezin belirlenmesi ve bildirilmesi, tezin yazılması ve son olarak da tezin savunulması (dissertation) aşamalarından geçilerek gelinir. Bu aşamaların tamamlanması Avusturya’da 2-3 yıl sürer. En yaygın araştırma doktorası Ph.D.’dir.


Doktora programları gerek konu ve içerik gerekse kabul şartlarının özelliği açısından çok farklılık gösterdiğinden her başvurunun spesifik özellikleri vardır.


Doktora programıyla ilgilenen öğrencilerin, durumlarını değerlendirtmek üzere, bizimle iletişime geçmeleri önerilir.


Yatay GeçişTürkiye´de 4 yıllık örgün bir bölümde okuyan öğrenciler Avusturya üniversitelerinde aynı bölüme geçiş yapabilirler. Herhangi bir süre Türkiye´de okuma zorunluluğu bulunmamaktadır. Avusturya´daki üniversitelerde sınıf sistemi değil kredi sistemi vardır. Türkiye´deki üniversitelerde başarıyla geçmiş olunan ortak dersler Avusturya´da saydırılabilir ve öğrenci o derslerden muaf olur. Öğrenci eğer almanca bilgilerine sahip degil ise, almanca hazırlık kursuna gider, almanca hazırlığın başarıyla geçilmesinin ardından eksik dersleri yaparak eğitimine devam eder. Mezun olduktan sonra herhangi bir sınav engeli olmadan istediği takdirde yüksek lisans eğitimine başlayabilir. Alttan (önceki yıllardan) derslerin olması yatay geçiş işlemi için engel teşkil etmez. Öğrenci Avusturya´daki bir üniversiteye geçiş işlemi yaptığında Türkiye´deki üniversitesinde bulunan kaydını sildirmek zorunda değildir, istenildiği takdirde üniversite kayıt dondurma işlemi yapılabilir.


YurtlarAvusturya´daki öğrenci yurtları üniversitelere veya devlete bağlı değildir, tamamı özel ve konum olarak Viyana´nın çeşitli bölgelerinde konuşlanmış şekildedirler. Farklı yurt kategorileri vardır, yurtlarda genelde yemek verilmez. Öğrencilerimizi yerleştirdiğimiz yurtlar apart daire şeklindedir, dairede iki kişilik bir oda, wc-duş ve mutfak vardır ve eşyalıdır. Odalarda parke zemin, PVC pencere, 24 saat sıcak su, asansör standarttır. Elektrik, doğalgaz gibi masraflar kiraya dahildir. Konumları metro durakları yakınlarındadır, dolayısıyla ulaşımları oldukça rahattır.

 

Bize Ulaşın
<