Çek Cumhuriyeti'de Üniversite Eğitimi 

ÇEK CUMHURİYETİ’NDE ÜNİVERSİTE EĞİTİMİ


 

Çek Cumhuriyeti, Orta Avrupa’da yer alan, kuzeyinde Polonya, doğusunda Slovakya, kuzeybatısında Almanya ve güneyinde Avusturya ile komşu olan bir ülkedir. Başkenti Prag’dır. Her geçen yıl popülerliğini arttıran ülke, Türkiye ve dünyanın birçok yerinden hem turistleri hem de üstün eğitim kalitesiyle öğrencileri kendine çekmektedir. Yaklaşık 35.000 yabancı öğrenciye ev sahipliği yapan ülke, hem ekonomik hem de sosyal açıdan öğrenciler tarafından sıkça tercih edilmeye başlanmıştır.

 

Ülke, dünyanın en eski 3. Üniversitesine ev sahipliği yapmaktadır ve üniversitenin kuruluş tarihi 1349’dur. Ayrıca ülkedeki okulların bilim, tıp ve mühendislik alanında eskilere dayanan tarihleri ve deneyimleri vardır. Dolayısı ile ülkedeki eğitim kalitesi oldukça yüksektir. Bunlarla birlikte yabancı öğrencilerin öncelikli tercihi olmasının diğer sebepleri ise şöyle sıralanabilir; eğitim ücretsizdir(devlet üniversitelerinde) ya da oldukça düşüktür, Avrupa Birliği ülkelerinin tamamı ve Türkiye tarafından kabul edilen mavi diploma alma imkanı sunar, yaşam giderleri oldukça düşüktür ve üniversiteler giriş şartı olarak LYS/LGS gibi sınavlara girme şartı koşmaz.


Çek Cumhuriyeti’nde lisans eğitim süresi 3 yıldır. Buna ek olarak 1 yıl Çekçe dil eğitimi, İngilizce dil eğitimi ve matematik kursunun(özellikle teknik bölümler için zorunludur) bulunduğu bir hazırlık (Foundation) okunur. Hazırlık ücretleri 4500€ ile 5000€ arasında değişmektedir. Yüksek lisans programları ise 2 yıl sürmektedir.  

 

Çek Teknik Üniversitesi, Charles Üniversitesi ve Ekonomi Üniversitesi ülkenin en çok tercih edilen üniversiteleri arasındadır.

 

 

 Bize Ulaşın
<